Technologie výroby šperků

Montovaná technika:

Tato technika je skutečným řemeslným uměním klenotnické výroby. Šperky se vyrábějí z klenotnického polotovaru, předevčím tyče, plechu, drátu, z nichž si zlatník vyválcuje materiál potřebných rozměrů, z něj poté vyřezává a tvaruje jednotlivé části šperků, které následně pájí dohromady. Jedná se někdy o velice složitou a časově náročnou proceduru, některé šperky se mohou skládat z desítek až stovek částí. Montované techniky se využívá jak v sériové výrobě u jednodušších šperků, ale předevších při výrobě originálních šperků, nebo malých sérií. Takto vyrobené šperky jsou pro jejich majitele mnohem větší ceností pro svojí unikátnost. Tato technika má také své veliké výhody. Materiál je mnohem méně pórovitý než u odlévaných šperků, šperky bývají masivnější, tolik se nedeformují, mnohem lépe se dají opravovat, díky ručnímu fasování kamenů téměř nehrozí jejich vypadnutí, lze u nich jednoduše kombinovat více barev zlata dohromady. U ručně vyrábených šperků je potřeba počítat s možností, že šperk nemusí být úplně strojově dokonalý. Drobné odchylky by však neměly být vidět pouhým okem. Touto technikou lze vyrábět originální šperky, vymýšlet různé úpravy apod. Právě takovou technikou vyrábíme veškeré zlaté šperky, které můžete zakoupit v našem e-shopu.
 

Odlévaná technika:

 Tato technika se v současné době používá u výroby přibližně 95% šperků, jedná se především o sériovou výrobu. Výroba takového šperku začíná buď na monitoru počítače, kde vznikne 3D model, který poté speciální přístroj vymodeluje, nebo se vyrobí montovanou technikou potřebný vzorek, případně lze u některých případech vymodelovat šperk ručně ze speciálního vosku. Když máme zhotovený kovový model, zalisuje se do speciální gumy, která se poté rozřízne a slouží jako forma pro výrobu voskového modelu. U většiny šperků se zasazují kameny právě do tohoto voskového modelu. Je to sice velice jednoduché řešení, ale není tak kvalitní jako ruční fasování. Voskové modely se potom vtokovým kanálkem spojí a vznikne tzv. stromeček. Ten se vloží do speciální nádoby (kyvety) a zalije se speciální sádrou. Jakmile sádra ztvrde, vloží se kyveta po pece, aby z formy vytekl vosk, kameny zůstanou ve formě. Místo vosku se pak do vyhřáté formy vlije roztavené zlato. Po jeho ztuhnutí a vychladnutí se již zlatý "stromeček" vyjme z kyvety a odstraní se z něj sádra. Následně se odřežou a začistí vtokové kanálky, šperk se pak leští, a prochází dokončovacími úkony.

Existuje mnoho výhod, ale i nevýhod této techniky, které samozřejmě stejně jako u montované techniky závisí na kvalitě výroby. Největším neduhem je to, že u odlévaných šperků se výrobci často snaží vyrobit šperky z co možná nejmenšího množství zlata. Spodní část šperku je vybraná a stěny šperků jsou pak silné třeba jen 0,2 mm. Zákazník pak neví kolik by měl takový šperk vážit a koupí jej za cenu, která mu připadá odpovídající. Ale ve skutečnosti za něj zaplatil klidně i 2000Kč/g. Takovéto šperky se pak velice deformují a často se vůbec nedají opravovat, upravovat velikosti, vypadávají kameny atd. Problémem je u odlévaných šperků také fakt, že nelze šperk odlít z více barev zlata a šperky se proto většinou pouze barví speciálními pokovovacími tužkami (např. bílá barva je vrstva rhodia). Ta je však velice slabá a při prvním leštění šperku, ale i nošení se ze šperku sedře. Jsou samozřejmě i firmy, které touto technikou vyrábí kvalitní šperky, ale je jich menšina. Většina těch nekvalitních pochází od jinud než z České republiky.
 
 
Nahoru