Funce hodinek a pojmy

Solární napájení -  hodinky mají místo klasické barterie akumulátor, který je dobíjený solární vrstvě umístěné v číselníku. Při správném používání hodinek je životnost akumulátoru až 10 let.

Bluetooth - funkce, kterou určitě znáte z mobilního telefonu. Díky ní je možné hodinky s mobilním telefonem propojit. Tuto funkci využívají hlavně hodinky Casio. Přes chytrý telefon se poté na hodinkách zobrazuje naprosto přesný čas, je možné nastavovat a využívat různé funkce, notifikace, vyhledávání mobilu, ovládání hudby apod.

24 hodinový ukazatel - většinou malý číselník u hodinek s chrografem, díky kterému víte, jestli např. jestli je 8:00 nebo 20:00.


Rádiem řízené hodinky - radio controlled - hodinky, které jsou řízené radiovým signálem, chodí naprosto přesně. Nosí vlastně atomový čas, který disponuje s diferencí + - 1 vteřina za milion let. Právě atomové hodiny tvoří počátek celého cyklu - z těchto hodin je vysílán signál do vysílačů, ze kterých přijímají signál pro přesný čas všechny hodinky k tomu výrobně uzpůsobené. Hodinky navíc automaticky upraví letní a zimní čas a datum, pokud nemá měsíc 31 dní.

Tritiové kapsle - malé skleněné trubičky naplněné plynem tritiem, které se umisťují do číselníku hodinek a na ručičky. Tritium je radioaktivní plyn, izotop vodíku, který stále svítí. Díky němu jsou hodinky dobře čitelné i za špatné viditelnosti a ve tmě.


Dual time – hodinky zobrazují 2 světové časy, které si lze libovolně nastavit


Dno – dýnko – zadní víčko hodinek, vyrábí se z oceli či titanu, uzařené na závit, šroubky či pod lisem. U automatických hodinek bývá víčko prosklené.


Korunka – kolečko, umístěné na boku hodinek, většinou u číslice 3. Slouží u mechanických hodinek k natahování, a u všech hodinek k nastavení času, datumu, případně dne. U některých vodotěsných hodinek bývá pro zvýšení těsnosti korunka šroubovací.


Pouzdro – plášť hodinek, ve kterém je uložen strojek


Luneta - je obvodový kroužek na pouzdře kolem skla, bývá pevná nebo otočná s jednosměrnou aretací, používána především potápěči, proto má otáčení lunety pouze jeden směr - a to zpět - kvůli bezpečnosti


Chronograf – funkce analogových hodinek, jedná se o stopky, které většinou měří setiny sekundy, sekundy a minuty. Hodinky bývají opatřeny dvěma tlačítky, nad a pod korunkou. Horní tlačítlo je startovací a stopovací a dolní tlačítko je nulovací.


Alarm – hodinky s budíkem, vydávající přerušovaný zvukový signál


Tachymeter – jednoduchá funkce u hodinek s chronografem sloužící pro jednoduché měření rychlosti na vzdálenosti 1 km.


Bicolor – znamená dvoubarevný, nazývají se tak většinou hodinky stříbrné barvy, kombinované se zlacenými prvky

Nahoru