Typy strojků hodinek

Mechanický stroj:

Mechanický stroj je základem hodinářského řemesla, i když byl v posledních letech vytlačen quartzovým strojem napájeným baterií. Mechanický stroj je poháněn navinutým pérem, které má tendenci se rozvíjet a tím pohání soukolí uvnitř mechanismu stroje. Mechanické hodinky se natahují korunkou a rezerva chodu bývá maximálně pár dnů. Kvalitní mechanické stroje vynikají svou dlouhou životností, jako ložiska hřídelí se u těchto strojů využívá tvrdosti syntetického rubínu – počet rubínů bývá většinou výrobcem uváděn. Mechanické stroje jsou oproti quartzovým strojům méně přesné. Přesnost u mechanických hodinek ovlivňuje především frekvence tzv. oscilátoru neboli setrvačky. Ta se pohybuje od 15 000 kyvů/hod až po 36 000 kyvů za hodinu. Čím vyšší frekvence, tím přesnější hodinky. Nejčastěji se frekvence pohybuje od 21600 kyvů po 28800 kyvů. Přesnost těchto strojů je pak +-7sec/den respektive +-3sec/den.
 

Automatický mechanický stroj:

Automat, narozdíl od klasického mechanického stroje obsahuje v zadní části rotor se závažím, který se otáčí pohybem ruky a tím navíjí pero. To se nemůže nikdy přetrhnout díky kluzné spojce v mechanismu stroje. Tyto hodinky je dobré nosit stále na ruce, protože rezerva chodu bývá často zhruba 48 hodin, poté se hodinky zastaví a je potřeba je znovu nařídit. Většina automatů bývá doplněna o možnost manuálního nátahu, pro případ, že hodinky nemáte stále na ruce. Zadní víčko automatických hodinek bývá většinou prosklené.
 

Quartzový stroj:

Tento stroj je na trhu sice jen několik desetiletí, přesto však velice rychle vytlačil mechanické stroje. Největší výhodou těchto strojů je nízká pořizovací cena a velmi vysoká přesnost. Tu má na svědomí krystal (quartz - z latiny), který řídí přesnost impulsů v elektronice stroje. Ta je většinou napájena z baterie, někdy akumulátoru u solárně napájených strojů.

Některé modely Casio a Citizen využívají k napájení právě akumulátor, který je průběžně dobíjen speciální vrstvou se solárním článkem umístěnou v číselníku. U Casia se tato funkce nazývá Touch Solar a u Citizenu Eco-drive. Při plném nabití vydrží hodinky se solárním napájením v chodu většinou 4-9 měsíců. Tyto hodinky je vhodné příliš nezakrývat rukávem, aby byl akumulátor neustále co nejvíc nabitý, tím se prodlužuje jeho životnost. Solární napájení je velice vhodné pro rádiem řízené hodinky.

Rádiem řízené hodinky v sobě mají také krystal, který řídí přesnost chodu. Hodinky se za pomoci rádiového signálu řídí pouze 1 x den, v noci, hlavně kvůli úspoře energie. U rádiem řízených hodinek přijímáte z vysílače čas s přesností atomových hodin (diference 1 sekunda/milion let), u hodinek se Vám automaticky seřídí letní/zimní čas a také datum.

 

Digitální hodinky:


Jedná se také o hodinky napájené baterií, nebo akumulátorem (v případě solárního napájení), také jsou řízené krystalem. Jediný rozdíl je, že stroj neobsahuje mechaniku, pouze elektroniku. Čas i další funkce se zobrazuje na displeji. Digitální hodinky jsou vhodné především pro sportovce a různé outdoorové aktivity, protože často obsahují různé užitečné funkce pro Vaše konkrétní potřeby. Casio např. vyrábí modely s výškoměry, tlakoměry, hloubkoměry, kompasy, teploměry atd.
 

Kombinované hodinky:

Jsou quartzové hodinky s analogovým (ručičky) i digitálním zobrazením času. Díky digitálnímu displeji tak můžete mít v hodinkách spoustu užitečných funkcí, které v sobě ručičkové hodinky mít nemohou, nebo se u ručičkových hodinek složitěji používají.
 
Nahoru